Tanzim Satış

Tanzim satış nedir?

Tanzim Satış; Satıcı fiyatlarının yükselmesini önlemek, bazı malların tüketiciye ulaşmasını sağlamak için belediye veya başka kamu kuruluşları tarafından yapılan satış olarak tanımlanıyor.

Yukarıdaki Türk Dil Kurumu (TDK) güncel sözlük tanımı ile tanzim satışın ne demek olduğunu açıkladık.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan; “Gerekirse tanzim satışları belediye eliyle kurarız ve ucuza satış yaparız.” diye açıklamada bulunmuştu. Belediyeler ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortak çalışması sonucu kurulan tanzim satış noktalarında meyve ve sebze satışları başladı. 

Tanzim satışın en önemli özelliği satılan meyve ve sebzelerin market ve pazar fiyatlarından daha ucuza satışa sunulmasıdır. Belediyeleri ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortak çalışması ile hazırlanan mobil satış noktaları sayesinde vatandaşlar meyve ve sebzeleri daha ucuz olarak elde edebiliyorlar.

Tanzim satış uygulaması ilk olarak İstanbul ve Ankara illerinde başladı, ardından tüm Türkiye’ye yayıldı. Halen tanzim satış noktası kurulmamış iller var ancak, bir çok ilde tanzim satış noktaları faal olarak hizmet veriyor.

Tanzim, kelimesi TDK tanımına göre; düzen verme ve yoluna koyma anlamındadır.

Tanzim Satış Noktası Nedir?

Tanzim, kelime manası olarak düzen verme ve yoluna koyma anlamına gelmektedir. Tanzim satış ise; Satıcı fiyatlarının yükselmesini önlemek, bazı malların tüketiciye ulaşmasını sağlamak için belediye veya başka kamu kuruluşları tarafından yapılan satış anlamındadır. Peki tanzim satış noktası ne demektir, tanzim satış noktası ne manaya gelir birde ona bakalım.

Tanzim Satış Noktası
Tanzim Satış Noktası

Tanzim satış noktası; tanım satış işleminin yapıldığı, mobil yani taşınabilir ve aynı anda bir çok farklı yerde kurulabilir satış merkezlerine tanzim satış noktası denilmektedir. Tanzim satış noktası tabiri, yakın zamanda meyve ve sebze satışlarının uygun fiyatlarla yapılması için Belediye ve Kooperatiflerin ortak çalışması sonucu kurulan mobil noktalar ile Türkiye’nin gündemine geldi.

Tanzim satış noktalarının ilk kurulduğu zamanlar aşırı talep alması nedeniyle uzun kuyruklar oluşmuş ise de günümüzde daha sakin bir ortamda satış yapılmaktadır. Tanzim satış noktalarındaki yoğunluğun azalması ilginin azaldığı manasını taşımıyor. Uygulama ilk başladığında vatandaşların aynı zamanda tanzim satış noktalarına yönelmesi nedeniyle aşırı bir yoğunluk yaşanmıştı ancak günümüzde tanzim satış noktalarına uğrama zamanları farklılık gösterdiğinden anlık yoğunluklar yerini sakin ortamlara bırakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir